Dalej Wyżej Poprzednio Spis treści indeks
Dalej: Konfiguracja poczty multimedialnej Wyżej: Cechy charakterystyczne przesyłki MIME Poprzednio: Przykład wiadomości zawierającej informację

Znaki narodowe w nagłówkach listów

O ile problem znaków narodowych w treści listu jest już całkiem nieźle rozwiązany w wielu ,,darmowych'' produktach, o tyle obecność tych znaków w nagłówkach dla większości z nich stanowi poważny problem.

Zniekształcena w treści przesyłki spowodowane niezrozumieniem/złym zrozumieniem standardu MIME są stosunkowo niegroźne. Zniekształcenia w nagłówkach (zwłaszcza tych określających odbiorców poczty: To:, Cc:, Bcc:, ale też i nadawcę) mogą produkować niedoręczalne przesyłki.

Zasady pisania znaków narodowych w nagłówkach określa RFC1522 i przed wpisaniem własnego nazwiska z wszelkimi znakami diakrytycznymi zalecam przestudiowanie tego dokumentu i sprawdzenie, czy używany program pocztowy dobrze takie informacje przetransformuje. W cytowanym dokumencie znajdują się przykłady.

Najnowsze wersje programów Pegasus Mail (pmail) tak w wersji DOSowej jak i pracującej w środowisku Windows oraz pine pozwalają na poprawne kodowanie znaków narodowych w nagłówkach listów.Wojciech Myszka
pią, 14 lis 1997 11:12:41