Dalej Wyżej Poprzednio Spis treści indeks
Dalej: Informacje o sieci Wyżej: Sposób realizacji usług sieciowych Poprzednio: Serwer i klient

,,Porty''

  

Klient kontaktując się z serwerem musi zapukać w odpowiedni sposób do odpowiednich drzwi. Takie drzwi nazywają się ,,portem''. Nazwa ta została przyjęta przez analogię do rzeczywistych gniazd komputera, do których można podłączyć rzeczywiste urządzenia.

Oprogramowanie ,,tworzy'' na potrzeby komunikacji z innymi komputerami (realizacji usług sieciowych) duże ilości portów. Każdy port ma swój numer. Te, które służą do przyjmowania połączen (obsługują serwery) muszą mieć numery, które będą znane wszystkim klientom.

Jeżeli ktoś z państwa pragnie zapoznać się z numerami portów zarezerwowanymi dla różnych serwisów (ale nie tylko) polecam dokument z serii RFC o numerze 1700 (bardzo dlugie!) pod tytułem ,,Assigned Numbers''. Dokument ten definiuje bardzo wiele innych rzeczy i aż dziw, że nie wszystkie te definicje działają...

  Porty o numerach niższych od 256 zostały zarezerwowane dla ,,dobrze znanych usług'' (telnet, ftp, gopher, www...); numery od 256 do 1024 zostały kiedyś zarezerwowane dla ,,usług specyficznych dla systemu UNIX'', (rlogin, rcp, talk...) - ale już od dawna nie jest to prawdą - wiele innych systemów operacyjnych potrafi je realizować.

Na komputerach UNIXowych (i tylko tam zadziałają te URLe) plik /etc/services zawiera przyporządkowanie usług numerom portów. Dodatkowy plik /etc/inetd.conf wiąże te usługi z programami je realizującymi.

Pozwalam sobie zamieścić (niepełną) listę portów do których można ,,zapukać'' telnetem. Nie zalecam nadużywania tej czynności. Przypominam, że połączenie telnetowe można przerwać w każdej chwili naciskając (w systemie UNIX) klawisze Ctrl-], a następnie q i Enter (czytaj również o sekwencji ,,escape''):

time
informacja, w postaci czytelnej, o aktualnym czasie port 13 - połączenie jest przerywane automatycznie - natychmiast po wydrukowaniu daty,
ftp
port 21 - można próbować komend: help i quit, która kończy połączenie.
telnet
tam sie zwykle łączymy programem telnet: port 23 - żeby przerwać połączenie musimy podać właściwą nazwę użytkownika i hasło, a następnie rozłączyć się z systemem, albo użyć metody opisanej wcześniej (sekwencji ,,escape''),
smtp
   no cóż, może nie powinienem... przez port 25 odbywa się przekazywanie poczty; można wydać komendę help, żeby zobaczyć jakie komendy są realizowane i quit żeby przerwać połączenie.
gopher
po uzyskaniu połączenia naciskamy Enter - powinniśmy uzyskć główne menu (w postaci niesformatowanej!): port 70 - po wypisaniu informacji połączenie jest przerywane automatycznie,
finger
usługa, o której będziemy jeszcze pisać, po uzyskaniu połączenia trzeba wpisać nazwę użytkownika, o którego pytamy: port 79 - połączenie jest przerywane automatycznie po udzieleniu informacji,
www
port 80 po nawiązaniu połączenia wydajemy następujące polecenie:
GET / HTTP/1.0 User-Agent:
i naciskamy dwukrotnie klawisz Enter. W odpowiedzi powinniśmy uzyskać (niesformatowaną) zawartość strony głównej serwera.
nntp
(network news transfer protocol) port 119 komenda help informuje o aktualnych możliwościach, quit kończy połączenie (Uwaga: podany URL zadziała tylko dla komputerów z domen *.wroc.pl, *.opole.pl, *.zgora.pl)

Zwracam również uwagę, że ,,dobrze znane usługi'' mogą być również serwowane przez inne numery portów, ale wówczas trzeba ten numer portu stale pamiętać i podawać explicite.


Dalej Wyżej Poprzednio Spis treści indeks
Dalej: Informacje o sieci Wyżej: Sposób realizacji usług sieciowych Poprzednio: Serwer i klient

Wojciech Myszka
pią, 14 lis 1997 11:12:41