Dalej Wyżej Poprzednio Spis treści indeks
Dalej: Cechy charakterystyczne przesyłki MIME Wyżej: Poczta elektroniczna Poprzednio: Poczta SMTP

MIME

 

Jak już pisaliiśmy wcześniej poczta elektroniczna (e-mail) służy do przesyłania (krótkich, na ogół) wiadomości od jednego użytkownika sieci do drugiego. Narzędzie to, opracowane bardzo dawno (i w USA) ma szereg ograniczeń:

Problem jest oczywiście znany od lat i opracowano kilka metod jego rozwiązania. Jedną z nich jest  MIME [2] czyli Multi-purpose Internet Mail Extensions, publicznie dostępny standard pozwalający na przesyłanie tekstów (również zawierających znaki narodowe), plików binarnych i wiadomości multimedialnych pomiędzy komputerami korzystającymi z niego.

Standard MIME pozwala na przesyłanie następujących wiadomości:

Standard daje też ,,standardową'' metodę definiowania nowych typów przesyłania wiadomości (trzeba tylko pamiętać, żeby wytłumaczyć odbiorcy jak je przetwarzać - odtwarzać).

Oczywiście, od pewnego czasu, różni dostawcy oprogramowania dostarczają różne pakiety pozwalające na przesyłanie wiadomości multimedialnych. Niestety pakiety nie zawsze są ,,kompatybilne'' ze sobą. MIME ma za zadanie rozwiązać ten problem. System został zaprojektowany bardzo starannie, tak żeby był zgodny z różnymi protokołami przesyłania poczty  (SMTP, UUCP,  MMDF czy  BITNET).  

Nie każdy z opisanych (w planie :-) programów pocztowych daje jednakowe możliwości nadawania/odbierania przesyłek multimedialnych...

Pewną konkurencję, być może, będzie stanowił standard poczty X.400. 

Jako dodatkową lekturę polecam tekst Piotra Piątkowskiego na Polskiej Stronie Ogonkowej.


Dalej Wyżej Poprzednio Spis treści indeks
Dalej: Cechy charakterystyczne przesyłki MIME Wyżej: Poczta elektroniczna Poprzednio: Poczta SMTP

Wojciech Myszka
pią, 14 lis 1997 11:12:41