Dalej Wyżej Poprzednio Spis treści indeks
Dalej: lpr Wyżej: Podręcznik użytkownika Poprzednio: MS DOS i PC/TCP

Drukowanie plików

Z najprostszą sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy drukarka podłączona jest bezpośrednio do komputera, ale tym nie będziemy się zajmować.

Zajmiemy się tu problemem zcentralizowanego drukowania na drukarce podłączonej do sieci lub obsługiwanej centralnie przez jeden komputer.

W komputerach UNIXowych spotkać możemy dwa, niezbyt ze sobą zgodne systemy obsługi drukarek:

Systemem pomyślanym od początku jako ,,sieciowy'' i ,,rozproszony'' jest system wywodzący się z BSD. Oczywiście wraz z upływem czasu różnice zacierały się i rozmazywały, co uniemożliwia praktycznie jednolite opisanie komend drukowania. Co gorsze zestaw dostępnych możliwości zależy od rodzaju drukarki i możliwości oprogramowania.

Na przykład system drukowania w oprogramowaniu MPower  systemu HP-UX pozwala wysyłać za pomocą programu lp pliki o różnej zawratości (PostScriptowe, pliki .gif, tiff, jpg, ...) W zależności od ich zawartości uruchamiany jest odpowiedni program konwersji i plik jest poprawnie drukowany.

Opiszemy tu program lpr z pakietu PC/TCP, ktory jakoś współpracuje z drukarką sieciową w Laboratorium Dynamiki. Opis ten można w pierwszym przybliżeniu zastosować do programu lpr dostępnego w pakiecie oprogramowania PD rozpowszechnianym pod nazwą NCSA telnet. 

Wojciech Myszka
pią, 14 lis 1997 11:12:41