Dalej Wyżej Poprzednio Spis treści indeks
Dalej: Konwencja oznaczeń Wyżej: Podręcznik użytkownika Poprzednio: Podręcznik użytkownika

Wstęp

Tekst znajdujący się poniżej stanowi próbę zebrania w jednym miejscu informacji o narzędziach sieciowych dostępnych w sieci Internet na komputerach UNIXowych i PC-tach (wyłącznie w środowisku DOS).

Wersja UNIXowa opracowana jest na podstawie moich doświadczeń z wykorzystania systemu HP-UX (korygowanych wiadomościami o systemie SCO ODT w dosyć starej wersji) (przydały by się korekty uwzględniające i inne wersje zwłaszcza SunOS i Solaris oraz Linux); wersja PC obejmuje oprogramowanie PC/TCP firmy ftp Software [5] (warto by ją wzbogacić o oprogramowanie PD).

Książka powstaje na potrzeby pracowników i studentów Zakładu Dynamiki Instytutu Materiałoznawstwa i Mechaniki Technicznej Politechniki Wrocławskiej. Może jednak być przedmiotem zainteresowania i innych użytkowników Polskiego Internetu.

Od tego wydania podręcznik został rozbudowany o najbardziej podstawowe informacje o oprogramowaniu seciowym Windows 95 (polecenia ping, tracert, telnet i ftp.) Być może w jakimś czasie dostępne będą również informacje na temat konfigurowania tego środowiska do pracy w sieci z wykorzystaniem modemu.

Po bardzo długiej przerwie wróciłem do podręcznika. Z nowości - pojawiły się bardzo elementarne informacje na temat modemów i komunikacji szeregowej.

Niestety, okazało się też, że bardzo wiele odsyłączy sie całkowicie zdezaktualizowało. Nie jestem w stanie sprawdzić ich wszystkich, proszę więc wszystkich łaskawych czytalników o informacje o błedach.

Ma to być swoisty ,,podręcznik użytkownika''. Być może kiedyś przyjdzie i kolej na coś w rodzaju ,,podręcznika administratora''. (Prawdę mówiąc napisałem już jeden rozdział - poświęcony konfiguracji nameserwera - named. Pojawiły się też pewne informacje o SNMP.)

Obecna wersja jest ciągle w trakcie pisania. Będzie uzupełniana w miarę upływu czasu. Jej spis treści zawiera podstawowe informacje o zamiarach autora. Zapewne zamiary te będą się zmieniać z czasem. Zwracam uwagę, że zmienia się ona w bardzo różnym tempie - bywają zastoje kilkumiesięczne a czasami kilkutygodniowe - ostatnio dopisuję nowe informacje baaaardzo rzadko.

Udostępniam ją jednak już teraz w postaci hipertekstowej (oraz zbioru PostScriptowego - długi!! ~ 1MB{Dostępna jest też również wersja skompresowana gdyby ktoś chciał mieć wersję ,,drukowaną''; ten będzie jednak aktualizowany znacznie rzadziej - jest bardzo wielki gdyż podręcznik przekroczył już 100 stron i wątpię, że ktoś będzie chciał drukować go codziennie :-)

Od dłuższego już czasu podręcznik prezentowany jest w postaci ze wszystkimi znakami diakrytycznymi (po polsku). Biorąc pod uwagę upowszechnianie się programów pozwalających na poprawne rozpoznawanie polskicjch liter zrezygnowałem z możliwości przekodowywania dokumentu do innych standardów.

Informacje o tym czemu (i jak) korzystać w Internecie z polskich liter zawarte są na Polskiej Stronie Ogonkowej.

Ponieważ od Narzędzi sieciowych został ,,odłączony'' podręcznik programu pine osobno dostępna jest i jego wersja PostScriptowa.

W ostatnim czasie zmalała liczba uwag krytycznych (a szkoda), pojawiają się za to prośby o dostarczenie podręcznika w postaci jednego zwartego pliku. Ulegając tym żądaniom (i żeby ułatwić sobie życie) przygotowałem osobny, skompresowany plik zawierający całość (choć bez ilustracji, na razie). Dostępny jest on via http.

Miłej lektury i nie zapominajcie o uwagach.

Mam nadzieję, że obecne wersje obu dokumentów:

Wszelkie uwagi proszę kierować na adres W.Myszka@immt.pwr.wroc.pl.


Dalej Wyżej Poprzednio Spis treści indeks
Dalej: Konwencja oznaczeń Wyżej: Podręcznik użytkownika Poprzednio: Podręcznik użytkownika

Wojciech Myszka
pią, 14 lis 1997 11:12:41