Dalej Wyżej Poprzednio Spis treści indeks
Dalej: Rady praktyczne Wyżej: Adresy sieciowe Poprzednio: Hierarchia adresów

Adresy poczty komputerowej

Adres używany przez pocztę komputerową składa się z dwu części: nazwy użytkownika i nazwy komputera połączonych znakiem ,,@'' i wygląda na przykład tak:
postmaster@ldhpux.immt.pwr.wroc.pl

 Poczta może być jednak tak skonfigurowana aby ,,ukrywać'' nazwę komputera, z którym związany jest użytkownik (ma to swój wielki sens, gdy w jednostce organizacyjnej jest więcej niż jeden komputer); pomija się wówczas jeden człon nazwy:
postmaster@immt.pwr.wroc.pl
(Zwracam uwagę iż ,,postmaster'' jest to na każdym komputerze przyjmującym i wysyłającym pocztę komputerową osoba odpowiedzialna za jej funkcjonowanie. Można się do niej zgłaszać w razie jakichkolwiek problemów z pocztą komputerową.)

W takiej sytuacji ,,immt.pwr.wroc.pl'' nie jest nazwą żadnego rzeczywistego komputera, a jedynie synonimem mail exchangera czyli komputera, który na podstawie nazwy użytkownika potrafi dostarczyć pocztę pod odpowiedni fizyczny adres. W takiej sytuacji, bardzo często, administratorzy poczty elektronicznej pozwalają by nazwy użytkowników miały coś wspólnego z ich rzeczywistymi nazwiskami dopuczszając takie np. konstrukcje:
Jan_Kowalski@....

Możliwe jest takie skonfigurowanie poczty elektronicznej, aby list wysyłany na adres:
Jan_Kowalski@pwr.wroc.edu.pl trafiał do użytkownika: kowalski@ldscoux.immt.pwr.wroc.pl.Wojciech Myszka
pią, 14 lis 1997 11:12:41