Dalej Wyżej Poprzednio Spis treści indeks
Dalej: Adresy poczty komputerowej Wyżej: Adresy sieciowe Poprzednio: Adresy numeryczne

Hierarchia adresów

Domeny uszeregowane są hierarchicznie zgodnie z hierarchią adesów; w naszym przypadku wyróżniamy następujące cztery domeny:
pl
wroc.pl
pwr.wroc.pl
immt.pwr.wroc.pl

Istnieją dwie hierarchie adresów: tak zwana prosta (o której pisaliśmy powyżej) związana jest ona z bazą danych pozwalającą zamieniać adresy symboliczne na numery IP i odwrotna pozwalająca zamieniać numery IP na adresy. O ile hierarchiczne grupowanie adresów w pierwszym przypadku jest zupełnie naturalne o tyle w drugim już nie tak bardzo. Stworzono jednak na potrzeby specjalną domenę o nazwie in-addr.arpa, w której zapisywane są wszystkie informacje o powiązaniach numerów IP z adresami.

I tak wszystkie informacje o podsieci 156.17.xxx.yyy (przydzielonej środowisku wrocławskiemu) zawarte są w domenie 17.156.in-addr.arpa. Można odpowiedzialność za kolejne podsieci delegować dalej: 8.17.156.in-addr.arpa zawiera wszystkie informacje o podsieci 156.17.8.yyy a 1.8.17.156.in-addr.arpa jest odnośnikiem wiążącym numer 156.17.8.1 z nazwą komputera (ldhpux.immt.pwr.wroc.pl w tym przypadku).Wojciech Myszka
pią, 14 lis 1997 11:12:41