Dalej Wyżej Poprzednio Spis treści indeks
Dalej: Hierarchia adresów Wyżej: Adresy sieciowe Poprzednio: Adresy sieciowe

Adresy numeryczne

Adres numeryczny (inaczej adres IP) jest unikalną, 32 bitową liczbą, przydzielaną każdemu komputerowi pracującemu w sieci Internet. Dla ułatwienia operowania adresami IP podzielono ją na cztery bajty. Adres IP zapisuje się w postaci czterech liczb z zakresu 0-255 (odpowiadających wartości poszczególnych bajtów) oddzielanych kropkami. Wygląda on mniej, więcej tak:
156.17.8.1

Nameserver (zwany również domain nameserver) jest specjalnym programem udzielającym odpowiedzi wszystkim programom użytkowym na zapytania dotyczące adresów komputerów. Jeżeli potrzebnych danych nie ma w swojej pamięci - kontaktuje się z innymi nameserverami. W sieci wyróżnia się nameservery, które są pierwotnymi (primary) dla pewnych grup adresów sieciowych (domen) i te, które zawierają kopie informacji - wtórne (secondary). Bardzo często komputer, który jest nameserverem pierwotnym dla pewnej domeny, zawiera również kopie danych dla innej domeny. Oba wyżej wymienione rodzaje nameserwerów zwane są autorytatywnymi.

Można powoływać do życia nameserwery nie będące serwerami autorytatywnymi, zawierąjącymi jedynie kopie informacji.Wojciech Myszka
pią, 14 lis 1997 11:12:41