Dalej Wyżej Poprzednio Spis treści indeks
Dalej: Modulacjakorekcja błędów, kompresja Wyżej: Podstawowe pojęcia związane z Poprzednio: Komunikacja komputera z modemem

Polecenia rozpoznawane przez modem

Aby komputer mógł się komunikować z modemem, musi istnieć pewien wspólny język. Istnieje nawet pewien międzynarodowy standard, ale mało który modem stosuje się do niego.

Powszechnie używanym standardem jest tak zwany standard poleceń ,,AT Hayes'' (gdyż wprowadził go już dosyć dawno temu znany niegdyś producent modemów Hayes) ale zwracamy uwagę, że implementacje poszczególnych modeli różnych firm potrafia się bardzo różnić między sobą. Zwykle, mniejszy lub większy, podzbiór poleceń obsługiwanych przez modem zawarty jest w jego dokumentacji (i z tego powodu kupując modem, zwłaszcza używany, należy domagać się tej dokumentacji), ale coraz częściej tak zwane modemy ,,plug and play'' nie posiadają praktycznie żadnej dokumentacji, a jedynie drajwer do systemu Windows 3.x/Windows95. Tych radzę się wystrzegać, gdyż mogą sprawiać kłopoty (zwłaszcza używane w innym systemie operacyjnym niż ten wymieniony na pudełku).

Z wymienionych wyżej powodów bardzo trudno wypisać jakikolwiek użyteczny zestaw poleceń wspólnych dla dużej grupy modemów.

Poniżej szereg ogólnych zasad.

Wszystkie polecenia zestawu ,,Hayes AT'' rozpoczynają sie od sekwencji znaków AT (od angielskiego słowa attention - uwaga). Są one wykorzystywane przez procesor modemu między innymi do określenia szybkości, z jaką komunikuje się z nim komputer (czy ogólniej podłączone do niego urządzenie).

Każde polecenie musi być zakończone naciśnięciem klawisza <CR> (Enter, Return). Można grupować kompletne polecenia po kilka w jednym wierszu, ale niektóre, tańsze modemy mają bardzo niewielki bufor w którym zapisują polecenie przed analizą.

Po każdym poleceniu (lub ich ciągu) modem udziela odpowiedzi infomującej o tym czy jego wykonanie zakończyło się poprawnie. Odpowiedź ma postać OK w przypadku poprawnego wykonania albo ERROR w przypadku błędu. Czasami zamiast odpowiedzi słownych modem udziela ich w postaci liczbowej (0 dla OK lub 1 w przypadku błędu). Czasami odpowiedź jest nieco bardziej komunikatywna: CONNECT, NO DIALTONE, BUSY, NO CARIER.

Kilka najbardziej popularnych poleceń zawiera poniższa tabelka.


tabular4886


Dalej Wyżej Poprzednio Spis treści indeks
Dalej: Modulacjakorekcja błędów, kompresja Wyżej: Podstawowe pojęcia związane z Poprzednio: Komunikacja komputera z modemem

Wojciech Myszka
pią, 14 lis 1997 11:12:41