Dalej Wyżej Poprzednio Spis treści indeks
Dalej: Polecenia rozpoznawane przez modem Wyżej: Podstawowe pojęcia związane z Poprzednio: Modem

Komunikacja komputera z modemem

Komputer korzystający z modemu musi mieć możliwość nadzorowania jego pracy i sterowania nim oraz przesyłania danych. Używanych do tego celu jest 10 linii połączeniowych.


tabular4861

Sposób nawiązywania połączenia komputera A z komputerem B (z wykorzystaniem modemu) przebiega w następujący sposób:

  1. Komputer A sprawdza czy linia DSR jest aktywna (to znaczy, czy modem jest włączony i gotowy do pracy). Jeżeli nie - błąd, nie można kontynuować połączenia.
  2. Komputer A ustawia linię DTS sygnalizując modemowi, że chce rozpocząć komunikację.
  3. Komputer wydaje polecenie wybrania numeru.
  4. Modem A ,,podnosi słuchawkę'' i sprawdza czy jest sygnał centrali; jeżeli jest - wybiera numer.
  5. W przypadku gd nie ma odpowiedzi w zadanym czasie - modem sygnalizuje to komputerowi jako błąd, procedura musi rozpocząć się od nowa.
  6. Jeżeli modem B odpowie - rozpoczyna się procedura nawiązania połączenia i ustalenia parametrów transmisji. Jeżeli nie powiedzie się ona w zadanym czasie - błąd.
  7. Gdy modemy ustalą szczegóły protokołu przesyłania informacji - A ustawia linię CD informując komputer o nawiązaniu połączenia. Rozpoczyna się przesyłanie danych.
  8. Jeżeli komputer wyłączy linię DTR jest to sygnałem dla modemu do przerwania połączenia (,,odłożenia słuchawki''). Gdy modem A przestanie słyszeć nośną z modemu B - wyłącza linię CD informując komputer A o przerwaniu połączenia.
(Oczywiście zachowanie modemu B i komputera B jest bardzo podobne.)

Bardzo podobne mechanizmy (wykrwanie sygnału CD czy DTR) pozwalają przerwać połączenie telefoniczne w przypadku awarii jednego z komponentów systemu.Wojciech Myszka
pią, 14 lis 1997 11:12:41