IMiMT  
  Strona Główna arrow Zapiski Polski | English
ZM

Main Menu
 Strona Główna
 Kontakt
 Kierownictwo
 Pracownicy
 Historia
 Nauka
 Kształcenie
 Oferta
 Konferencje
 Odsyłacze
 Aktualności
 Publikacje
 Ważne terminy
 Zapiski
 Junik
 Lewandowski
 Maciejewski
 Myszka
 Poczta

Login Form
login

hasło

Zapamiętaj mnie
Zapomniałeś hasło??

 25.02.2018, 16:52
Blog entries written by Daniel Lewandowski
P1. Od czego właściwie by tu rozpocząć?
(12.07.2005, 16:25) Napisał(a) Daniel Lewandowski

Jak zwylke od początku. Bez żartów. Jak już mamy CO pisać to jest bardzo dobrze.

Na początek trzeba po prostu wprowadzać tekst i inne potrzebne elementy nie martwiąc sie ani troche formatowaniem tekstu. O to przyjdzie sie na koniec zamartwiać. Najpierw trzeba by mieć o CO ....

 Wstepnie należy założyć kilka rzeczy tak by Latex wstepnie mogl formatować prace i żeby można było od czasu do czasu na nią podglądnąć. U mnie czesc naglowka pracy wygladala nastepująco:

documentclass[12pt,a4paper,oneside,sfheadings]{mwrep}
usepackage{graphicx}
usepackage[MeX]{polski}
usepackage[cp1250]{inputenc}

 Klasa mwrep i pakiet MeX są  polecane jako dobrze oddające reguły naszego języka i pisania w nim  dokumentów. Posidaja jakies wady i owszem ale o tym pozniej (bo może beda już zaktualizowane).

Skoro mamy juz klase piszemy jak dla typowego dokumentu w LateXie. Czyli begin{document}..........end{document}

Z edytorów polecam pod windowsa WinEdt i podczepiony polski słownik. Stad też kodowanie do poskich liter cp1250. Dobrze jest stworzyć także własny słownik wyrazów "kosmicznych" (np. u mnie było to: magnetoreologiczny), które często używać będzie się w pracy. Poźniej można udostępnić taki słownik dla innych osób i w ten sposób uzupełnić istniejące luki.

 Literatura. To jest element, który na bieżąco będzie podlegał różnym modyfikacjom i aż do dnia wydrukowania pracy będzie trzeba z niego korzystać. W Latexie najlepiej używac jest do robienia plików z bibliografią specjalnych programów. Ja polecam JabRef. Ma tą szczególną zalete, iż można kolejne pozycje literatury łączyć z naszą bazą artykułów zgromadzonych zapewne róznych plikach którrych nazyw nic nie sugerują. Odszukanie małej informacji czasem zajmuje bardzo duzo czasu. Warto sobie oszczedzić tworząc linka do pliku. Można też umieszczać abstrakty i po ich zawartości poszukiwać informacji. Wymina plikami z literaturą jest podobnym pomyslem jak przy słownikach. Wiele osob korzystających z tej samej literatury bedzie miało już część roboty z głowy. JabRef jest całkowicie darmowy i wieloplatformowy. Są także inne programy. W każdym razie nie warto robić tego ręcznie.

Jak już mamy pliki z literaturą trzeba by je jakoś wykorzystać. Włączenie dwóch plików wygląda następująco: 

bibliography{../bibo/literatura-02,../bibo/publikacje_lewandowski}

natomiast  styl w jakim będzie prezentowany caly spis zależy też od klasy formatującej. Ja zastosowalem :

bibliographystyle{plplain} 
Na ile jest ona przystosowana do tego co chcecie osiągnąć w pracy .. trzeba się przekonać. W razie czaego można stworzyć sobie taką klasę samemu. Są do tego narzędzia, ale mi to wystarczyło.

Spis literatruy generujemy w miejscu gdzie ma być wstawiony poleceniem :

tableofcontents 

Na dziś wystarczy.

Jadę na wakacje :-) i zycze wszystkim milego wypoczynku.

Daniel 

W następnym odcinku: Wstawiamy obrazki.

[ Wróć ]
Jak stworzyć doktorat. Wstęp.
(07.07.2005, 14:20) Napisał(a) Daniel Lewandowski

Witam wszystkie osoby zainteresowane tematyka pisania doktoratu :-), oraz wszelkich innych prac naukowych.

Tematyka mojego bloga ma zawierac opis wszelkich sztuczek jakie musialem wykonac aby napisac doktorat, a wlasciwie wyedytowac go z pomoca progamu LATEX. Nie znajdziecie tu za wiele o tym z czego ma sie skladac samo sedno doktoratu, to jak wiadomo każdy musi sobie sam wymodzic. Ma na to zresztą co najmniej kilka latek

Problemem jest pokazanie tego co udalo sie zrobic. Ładne i przejrzyste zaprezentowanie owocow swojej pracy jest bardzo ważne. Wybór sposobu pisania i programu do edycji w którym ja stworzylem swoj doktorat nie byl trudny. Wiele osob starających się  napisac cos bardziej skomplikowanego (znaczy się dużo rysunków, tabel, wzorów i odwołań do publikacji)  w "ogólno" dotepnych programach typu WYRD, wie jak ciezko jest zapanowac na nimi, szczegolnie gdy liczba stron przekracza kilkadziesiąt. O mocy maszyn komputerowych, które są do tego potrzebne nie wspomnę. Dlatego wlasnie wybralem LATEXa. I polecam go wszystkim jako naprawdę dobre narzedzie.

W kolejnych wpisach mojego pamiętniczka znajdziecie odpowiedzi na pytania, ktore mnie nurtowaly i zaprzataly glowe w czasie pisania pracy. Podziele się tutaj rozwiazaniami i wytrychami jakie znalazlem  lub uzyskalem od specjalistów (wielki uklon w strone dr Wojciecha Myszki).

Zapraszam do lektury

Daniel

W następnym odcinku : Od czego właściwie by tu rozpocząć?

[ Wróć ]

Show archived blog entries by this user
NanoMitex

NanoMitex

NanoMitex

Sol-Gel Laboratory
Sol-Gel Laboratory

Pracownik

Latest News
Dr inż. Jerzy Tadeusz Baranek
Rada Instytutu
Posiedzenie Rady Instytutu
PUBLICZNA OBRONA ROZPRAWY DOKTORSKIEJ
Wykonanie umowy zlecenia

 
Go to top of page  Strona Główna | Kontakt | Kierownictwo | Pracownicy | Historia | Nauka | Kształcenie | Oferta | Konferencje | Odsyłacze | Aktualności | Ludzie | Publikacje | Ważne terminy | Zapiski | Poczta |
© Instytut Materiałoznawstwa i Mechaniki Technicznej Politechniki Wrocławskiej